نشست مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران، درس خارج فقه نظام های اسلامی با موضوع مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی به همت مؤسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح، برگزار می گردد.

نشست مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی برگزار می گردد

در این سلسله دروس اساتیدی نظیر استاد سید منذر حکیم، استاد سید حسین میرمعزی، استاد محمد حسین ملک زاده، استاد محمدرضا زیبایی نژاد، استاد ولی الله نقی پورفر و استاد حسین بُستان به ارائه بحث می پردازند.

ایده فقه ناظر به نظام های اسلامی (نظام اقتصادی اسلام، نظام تعلیم و تربیت در اسلام، نظام سیاست اسلامی و …) برای نخستین بار در آثار شهید محمد باقر صدر(ره) به صورت یک نظریه فقهیِ منقح و مدون عرضه شد.

نکته قابل توجه این که هر چند این ایده بعدها بسط و توسعه بیشتری پیدا کرد و موضوع بحث های فقهی فنی و جدی واقع شد، اما گذشته از کتاب اقتصادنا آثار چندانی در حوزه کشف نظام های اسلامی به صورت جزئی و معین ارائه نشد.

به همین منظور در سلسله درس گفتارهای حاضر برخی از اساتید و محققان تلاش می نمایند به کشف، ساخت و پرداخت نظام های اسلامی در عرصه های متعدد دیگر بپردازند.این مباحث به طور کلی بر نظام های اسلامی از جمله نظام سیاست خارجه در اسلام، نظام خانواده در اسلام و… تمرکز دارند.

ر این دروس احکام ناظر به حیطه های خاص به صورت منفرد و منعزل از یک دیگر مورد آنالیز قرار نمی گیرند بلکه احکام در یک شبکه به هم پیوسته و به صورت یک نظام درهم تنیده که دارای اجزاء هماهنگی است، ارائه می شوند.

همچنین مباحث این دروس را می توان به دو دسته کلّی تقسیم کرد؛ نخست، بحث هایی که بر مبانی فلسفی و مقدمات ورود به عرصه نظام سازی فقهی در حیطه ای خاص می پردازند. دوم، بحث هایی که با ادبیات فنی فقهی به حیطه نظام سازی در یکی از حوزه های خاص می پردازند.

نشست مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی با سخنرانی ولی الله نقی پورفر، برپا می گردد.

درس خارج فقه نظام های اسلامی با موضوع مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی امروز سه شنبه ساعت 17 در محل دفتر دبیرخانه مفتاح واقع در قم، خیابان صفائیه، کوچه 19، پلاک 82، برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نشست مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی برگزار می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید