همایش ثبت جهانی دریاچه گهر برگزار گردید

به گزارش خبرنگاران، این همایش با حضور محمد رضا مجیدی سفیر سابق ایران در یونسکو، سفیر سابق ایران در فرانسه، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و رئیس انجمن ایرانی همکاری با یونسکو، ایمان موسوی عضو هیأت رئیسه انجمن ایرانی همکاری با یونسکو، احسان ایروانی محقق و پژوهشگر حوزه تایخی و میراث فرهنگی و با سخنرانی فرماندار شهرستان دورود روز سه شنبه شروع به کار کرد و عصر گذشته با بازدید از دریاچه گهر به انتها رسید.

همایش ثبت جهانی دریاچه گهر برگزار گردید

فرماندار دورود با بیان اینکه توسعه صنعت گردشگری شاه کلید توسعه پایدار است گفت: ثبت قلعه فلک الافلاک و دریاچه گهر می تواند سرفصل نوینی در ارتقاء و پیشرفت منطقه باشد.

در بخش تخصصی این همایش نیز عطاءالله حسنپور پژوهشگر باستان شناسی و میراث فرهنگی به معرفی پیشینه تاریخی لرستان و دشت هزاران ساله سیلاخور پرداخت. سپس محمدرضا مجیدی به عنوان میهمان ویژه همایش با تشریح شرایط فعلی جامعه و احتیاج مبرم به معرفی دنیای، توسعه و ترویج صنعت گردشگری از اقدام مسئولین و تشکل های زیست محیطی شهرستان دورود به عنوان یک اقدام انقلابی یاد نموده و با بیان اینکه رشد و توسعه کشور احتیاجمند همگرایی و وحدت نظر میان همه اقوام، مسئولین و جناح های سیاسی است، وحدت را بن مایه و ریشه پیشرفت و نیل به آرمان های اصیل انقلاب دانست و از این اقدام به عنوان یک حرکت سازنده و انقلابی -اسلامی تجلیل کرد.

مجیدی هر گونه دخل و تصرف، تخریب و جاده سازی تحت هر عنوان و به هر بهانه ای را مانع ثبت دنیای دریاچه گهر دانست و گفت: تا زمانی که این موانع برچیده نشود امکان ثبت این اثر طبیعی و جذب یاری و حمایت های حفاظتی دنیای از سوی سازمان یونسکو وجود نخواهد داشت که لازمه این مهم همگرایی مسئولین استانی، مردم و تشکل های مردم نهاد است.

احسان ایروانی پژوهشگر حوزه تاریخ و میراث فرهنگی کشور و عضو هیئت رئیسه انجمن دوستی، همکاری ایران و یونسکو شرایط لازم برای ثبت این اثر طبیعی استثنایی و قرارگیری در فهرست میراث طبیعی دنیا و سازمان دنیای یونسکو را اعلام و ابراز امیدواری کرد که با برچیده شدن تصرفات، ساخت و سازها و جاده به حرائم دریاچه گهر مراحل ثبت، هر چه سریعتر شروع شود.

در ادامه مسئولان و میهمانان همایش به همراه تنی چند از اعضاء شورای هماهنگی تشکلهای زیست محیطی جهت بازدید میدانی از دریاچه گهر به منطقه عزیمت نموده و پس از واکاوی و فهرست برداری از فرصت های بالقوه و تهدید های پیش رو در این منطقه تذکراتی را یاد آوری کردند که جهت ثبت این اثر طبیعی می بایست هر چه سریع تر این موانع مرتفع و برچیده شود تا امکان کلید خوردن پرونده ثبت دنیای در سازمان یونسکو فراهم شود. احسان پارسا مسئول روابط عمومی و تبلیغات همایش ثبت دنیای دریاچه گهر شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "همایش ثبت جهانی دریاچه گهر برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش ثبت جهانی دریاچه گهر برگزار گردید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید