بازخوانی AFC از شاهکار علی دایی در تیم ملی ایران

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به درخشش علی دایی در تیم ملی فوتبال ایران پرداخت.

بازخوانی AFC از شاهکار علی دایی در تیم ملی ایران

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام ملت های آسیا برگزار گردیده است و تیم ها خودشان را آماده حضور در رقابت های سال 2019 می نمایند که قرار است در کشور امارات برگزار شود. به همین خاطر سایت AFC به مرور مهم ترین اتفاقات در جام ملت های آسیا دوره های گذشته می پردازد و این بار به آنالیز شاهکار علی دایی در جام ملت های 1996 پرداخته است.

یکی از بهترین دیدارهای جام ملت های آسیا به سال 1996 باز می شود، جایی که تیم ملی فوتبال ایران پیروز شد با نتیجه شش بر دو کره جنوبی را از پیش رو بردارد. این بازی در استادیوم آل مکتوم دوبی برگزار گردید. وقتی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران در سال 2007 اعلام بازنشستگی کرد، به عنوان گلزن ترین بازیکن تاریخ فوتبال دنیا در رده ملی شناخته شد، اما همان طور که تعیین است این آمار یک شبه به دست نیامده است.

در سال 1996 علی دایی، مهاجم 27 ساله ایران بود. در آن موقع دایی تنها هفت گل از 109 گل ملی اش را به ثمر رسانده بود. با این حال در شش ماه در سال 96 پیروز شد 22 گل به ثمر برساند و یکی از بهترین عملکردهای فردی فوتبال آسیا را به نمایش بگذارد.

تیم ملی در جام ملت های 1996 با ترکیب قوی به مسابقات آمد. بازیکنانی همچون علی دایی که 12 گل در انتخابی به ثمر رسانده بود. در کنار خداداد عزیزی که استعداد شگرفی داشت و کریم باقری و همین طور ستاره آینده این تیم یعنی مهدی مهدوی کیا. با وجود این که ایران آغاز ضعیفی در این مسابقات داشت و با نتیجه دو بر یک برابر عراق همسایه خود باخت، در ادامه توانست با رجحان قاطع برابر تایلند و عربستان به مرحله بعد برسد.

علی دایی در هر سه بازی ایران توانست گلزنی کند. ایرانی ها امیدوار بودند تا برای اولین بار بعد از سال 1960 قهرمان جام ملت های آسیا شوند.

در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها ایران و کره جنوبی دو قدرت فوتبال آسیا برابر هم به میدان رفتند. آن هم در هوای آفتابی امارات. جایی که ایران به واقع در بهترین شرایط خودش قرار داشت و بعد از 10 دقیقه نزدیک بود با ضربه زیبای دایی به گل هم برسد. ضربه زیبای او از کنار دروازه حریف بیرون رفت. یک دقیقه بعد کیم دو هون توانست کره جنوبی را پیش بیاندازد. در حالی که نیم ساعت از زمان بازی گذشته بود ایران توانست بازی را به تساوی بکشاند. ضربه سر قدرتمند کریم باقری باعث شد دو تیم به تساوی برسند. در ادامه بار دیگر کره بازی را در دست گرفت و توانست بار دیگر دروازه ایران را باز کند.

در نهایت در دقیقه 52 مسابقه خداداد عزیزی توانست گل تساوی بخش ایران را به ثمر برساند. او در این سال به عنوان بهترین بازیکن آسیا شناخته شد.

در حالی که بازی با نتیجه دو بر دو در جریان بود خطر حذف دو تیم را تعقیب می کرد، اما این علی دایی بود که به یک باره ورق را برگرداند و با یک جادوی 23 دقیقه ای چهار بار دروازه کره را باز کرد و باعث شد ایران به جمع چهار تیم برتر مسابقات راه یابد.

یکی از گل های علی دایی در این مسابقات از پشت محوطه جریمه به ثمر رسید به عنوان یکی از زیباترین گل های تاریخ جام ملت های آسیا شناخته شد.

همکاری خوب او با خداداد عزیزی در گل هایی که دایی به ثمر رساند جالب توجه بود. ایران پیروز شد با نتیجه شش بر دو رقیب قدرتمندش را از پیش رو بردارد و یکی از بردهای خاطره انگیز تاریخی را در جام ملت های آسیا به نام خود ثبت کند.

در نهایت ایران در نیمه نهایی برابر عربستان به تساوی بدون گل رسید و در ضربات پنالتی باخت. این در حالی بود که ایران در مرحله گروهی توانسته بود عربستان را شکست دهد. با این حال این شکست چیزی از ارزش های علی دایی را کم نمی کند.

دایی تنها بازیکنی نیست که در یک بازی جام ملت های آسیا چهار گل را به ثمر می رساند. در کنار او بهتاش فریبا ، اسماعیل عبدالطیف و حمزه الداردور، بازیکنانی بودند که مثل دایی در یک بازی چهار گل را به ثمر رساند، اما نباید فراموش کرد که اسطوره فوتبال ایران در بازی برابر کره توانست چهار گل به ثمر برساند.

دایی بعد از این بازی 78 گل دیگر برای تیم ملی فوتبال ایران به ثمر رساند تا با رکورد 149 گل رجحانن گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال ایران شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازخوانی AFC از شاهکار علی دایی در تیم ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی AFC از شاهکار علی دایی در تیم ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید