جای خالی زنبورهای عسل در باغات گیلان

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، مدیر امور دام و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در همه جای جهان باغداران کندوی زنبور اجاره می نمایند تا موجب بهبود محصولات باغ شوند، اما در بین باغداران ما این باور نادرست وجود دارد که زنبور موجب کوچکتر شدن میوه باغات می گردد.

جای خالی زنبورهای عسل در باغات گیلان

میرحجت علی اکبرنژاد در گفت وگو با وبلاگ امین و کیوان اظهار کرد: طبق برآوردها پیش بینی می گردد، سال جاری شاهد افزایش 15تا 20 درصدی فراوری عسل در گیلان باشیم.

وی اضافه کرد: سال گذشته 5000 تن عسل در گیلان فراوری گردیده بود و سال جاری پیش بینی می گردد، بالغ بر 5500 تن عسل در استان فراوری گردد.

علی اکبرنژاد خاطرنشان کرد: آب و هوای خوب بهار سال جاری یکی از دلایل مهم افزایش فراوری عسل در استان است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان های تالش و آستارا از قطب های فراوری عسل در گیلان محسوب می شوند، ادامه داد: هر شهرستانی که گل و گیاه مناسب تری دارد،زنبورداران از فراوری عسل بهتری از نظر کمی و کیفی برخوردار هستند.

مدیر امور دام و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: عسل فراوریی گیلان که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است علاوه در استان به استانهای دیگر نیز صادر می گردد.در ضمن کشورهای حاشیه خزر نیز از خرید عسل گیلان استقبال می نمایند.

وی در خصوص اقداماتی که برای توسعه صادارت عسل گیلان باید انجام گردد، گفت: در استان کارخانه بسته بندی عسل وجود ندارد، این درحالیست که برای جذب بازارهای خارجی ابتدا باید محصول دارای بسته بندی مناسب و شکیل باشد تا بتواند با عسل کشورهای خارجی در بازارهای بین المللی رقابت کند.

اکبرنژاد یکی دیگر از اقدماتی که در جهت بهبود وضعیت عسل گیلان باید صورت بگیرد را ترویج فرهنگ زنبورداری در باغ های استان عنوان و اظهار کرد: در همه جای جهان باغدارن کندوی زنبور اجاره می نمایند تا موجب بهبود محصولات باغ شوند، اما در بین باغداران ما این باور نادرست وجود دارد که زنبور موجب کوچک تر شدن میوه باغات می گردد.

وی گفت: ضروری است در جهت رفع شدن چنین باورهای غلطی اقدامات لازم انجام گردد.

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، برداشت عسل از اوایل تیرماه آغاز و تا انتها شهریور ادامه دارد. تالش در پرورش زنبور عسل و فراوری عسل در گیلان مقام نخست و در کشور هم صندلی سوم را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جای خالی زنبورهای عسل در باغات گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی زنبورهای عسل در باغات گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید