دوش دریافت قبل از رفتن به رخت خواب باعث خوابی بهتر می گردد

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، محققان با استفاده از پروتکل مرور سیستماتیک توانستند هزاران مطالعه را آنالیز و ارتباطی بین دوش آب گرم و کیفیت خواب پیدا نمایند.

دوش دریافت قبل از رفتن به رخت خواب باعث خوابی بهتر می گردد

آنها به این نتیجه رسیدند که دوش دریافت با آب گرم با دمای 40 درجه، 1-2 ساعت قبل از رفتن به رختخواب می تواند به میزان چشمگیری به بهبود کیفیت خواب یاری کند.

محققان بیش از 5000 مقاله را مورد آنالیز قرار دادند و اطلاعات و معیارهای از پیش مشخص شده برای خوابی بهتر را از آن ها استخراج کردند تا بتوانند اثرات آب بر روی بدن و خواب را به درستی آنالیز نمایند. این معیارها عبارت بودند از: تاخیر در آغاز خواب٬ بازده و کیفیت ذهنی خواب.

سپس از ابزارهای پیش رفته ای برای ارزیابی مطالعات استفاده شد که نشان داد دمای 40-43 درجه سلسیوس می تواند سبب بهبود کیفیت خواب و اگر این حمام 1-2 ساعت قبل از رفتن به رختخواب انجام گردد می تواند سرعت به خواب رفتن را تا 10 دقیقه افزایش دهد. قسمت بزرگی از تحقیق که در خصوص ارتباط بین گرم کردن آب بدن و بهبود خواب بود، تایید شد.

هیپوتالاموس که در مغز جای دارد بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی مانند خواب و بیداری و دمای بدن را کنترل می نماید. دمای بدن از یک چرخه شبانه روزی پیروی می نماید و به هنگام خواب 1-1.5 درجه کمتر از طول روز می گردد. این چرخه با کاهش دمای بدن به خواب رفتن و با افزایش دما به بیدار شدن فرد یاری می نماید.

محققان دریافتند که دوش دریافت با آب گرم 90 دقیقه قبل از خواب، می تواند سیستم تنظیم دمای بدن را تحریک و در نهایت موجب حذف دما اضافی گردد. به همین دلیل اگر این کار در زمان مناسب و درست انجام گردد، علاوه بر افزایش سرعت به خواب رفتن می تواند موجب بهبود کیفیت خواب نیز گردد. همچنین در تلاشند تا با طراحی تخت هایی بتوانند این تغییرات دمایی را برای خوابی بهتر به بدن منتقل نمایند.

sciencedaily

2121

منبع: خبرآنلاین

به "دوش دریافت قبل از رفتن به رخت خواب باعث خوابی بهتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوش دریافت قبل از رفتن به رخت خواب باعث خوابی بهتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید