وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری ها و سایت هاست!

در حالی که حق پخش تلویزیونی بخش عمده درآمد باشگاه های فوتبال جهان را شامل می گردد اما در ایران هیچ بستری برای رساندن باشگاه ها به این حق فراهم نشده است اما در عوض سازمان لیگ و شرکت طرف قراردادش به دنبال درآمدزایی از رسانه ها هستند.

وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری ها و سایت هاست!

به گزارش خبرنگاران، حق پخش تلویزیونی یکی از راه های بزرگ درآمدزایی در جهانی فوتبال است که بخش عمده ای از درآمد هر باشگاه را شامل می گردد. برای مثال 48 درصد از درآمد باشگاه آرسنال و 42 درصد از درآمد باشگاه لیورپول از محل حق پخش تلویزیونی تامین می گردد و یا 128 میلیون یورو از درآمد 250 میلیون یورویی باشگاه رم در فصل 2018-2017 از همین محل تامین شده است که اعداد و ارقام نشان دهنده نقش مهم حق پخش در متمول شدن و شکوفایی باشگاه های فوتبال جهان دارد.

با این که حق پخش تلویزیونی نقش اصلی را در درآمدزایی باشگاه های فوتبال جهان ایفا می نماید اما باشگاه های فوتبال در ایران از این مقوله محروم هستند. در این سال ها صحبت های زیادی مبنی بر مذاکره سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال با صداوسیما وجود داشته و حتی پای مجلس هم به این ماجرا کشیده شد اما این مذاکرات هیچ گاه خروجی مثبتی در بر نداشت.

طبق ارزیابی ای که هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران انجام داده است، ارزش حق پخش تلویزیونی فوتبال ایران بیش از 400 میلیارد تومان برآورد شده است. مبلغی که در مقابل مبالغ قرادادهای تبلیغات محیطی لیگ برتر – که هیچ گاه به طور کامل وصول نشد – مبلغ هنگفتی محسوب می گردد و درصورتی که باشگاه ها تنها به حق شان از حق پخش تلویزیونی برسند، شرایط شان از این رو به آن رو تغییر می نماید. به قول صادق درودگر، مدیر بازاریابی سازمان لیگ فوتبال، عزمی برای دادن حق پخش تلویزیونی به این شته از سوی صداوسیما وجود ندارد.

با این که سازمان لیگ در لیگ هجدهم هم نتوانست حق پخش تلویزیونی را از صداوسیما بگیرد اما فراوری محتوای لیگ برتر که مرتبط با حق پخش تلویزیونی می گردد را به یک شرکت که متولی تبلیغات محیطی این فصل لیگ برتر است، واگذار نموده است. این شرکت هم با ارسال نامه ای به سایت ها، خبرگزاری ها، روزنامه ها و اپلیکیشن های ورزشی از آن ها خواسته تا اگر قصد استفاده از فیلم های مربوط به بازی های لیگ برتر دارند، با آن ها وارد مذاکره شوند و پس از امضای قرارداد با سازمان لیگ از این فیلم ها استفاده نمایند!

در این که سازمان لیگ می تواند به وسیله فراوری محتوای لیگ برتر درآمدزایی کند، موضوعی است که نمی توان درباره آن به سازمان لیگ خرده گرفته اما این که مدیران فوتبال در دریافت حق مسلم این رشته از صداوسیما که می تواند بخش اعظمی از مسائل مالی فوتبال را رفع کند، ناکام بودند و حالا چشم به درآمد اندکشان از بخش فراوری محتوا بسته اند، موضوعی است که نشان می دهد آن ها از دریافت حق پخش تلویزیونی ناامید شدند و به درآمدهای اندک دیگر چشم بسته اند.

همچنین مسئله دیگری که وجود دارد این است که رسانه ها و برنامه های ورزشی بخش اعظمی از فعالیت شان به صورت مکتوب و به وسیله تصاویر (عکس) است که شامل بخش فراوری محتوا نمی گردد، در نتیجه آن ها می توانند بدون استفاده از فیلم بازی ها به فعالیتشان ادامه دهند که در این صورت باز هم چیزی عاید فوتبال نمی گردد. در نتیجه اگر مدیران فوتبال به دنبال رساندن این رشته به حق شان هستند بهتر است تمرکزشان را روی دریافت حق پخش تلوزیونی از صداوسیما بگذارند نه این که به دنبال خرده درآمدهای این رشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری ها و سایت هاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری ها و سایت هاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید