شوت دغدغه ها به اوت

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، زهرا بلندی-خبرنگار:بعد از طلوع آفتاب برخلاف روزهای دیگر با کوله ورزشی از خانه بیرون آمدند.

شوت دغدغه ها به اوت

فارغ از به دست آوردن درآمد روزانه، تنها دغدغه شان بازی آبرومندانه در مسابقه فوتبالی است که با حضور پیشکسوتان فوتبال و فوتسال در مجموعه ورزشی شهید مدرس برگزار خواهد شد. صحبت از بچه های کاری است که عاشق فوتبالند، اما به دلیل مشغله های متعدد نمی توانند زمان زیادی را به ورزش اختصاص دهند و اغلب استعدادهایشان نهفته می ماند. تدارک بازی محبت آمیز این بچه ها در مقابل بزرگان فوتبال از اقدامات خوب سازمان ورزش شهرداری تهران است که با هدف استعدادیابی و ایجاد انگیزه برای این قشر از افراد جامعه به تازگی در منطقه 20 کلید خورده است. برای آشنایی با جزئیات این طرح در نخستین دوره از مسابقات این گروه حضور پیدا نموده ایم.

جثه های متوسطی دارند و لباس های نارنجی رنگ به تن نموده اند. زانوهایشان را کش و قوس می دهند و آهسته می دوند تا وارد زمین شوند. صدای فریادهای حمله حمله حمله، باید بشید برنده! تماشاگران در محوطه پیچیده است. ورود چهره های ورزشی همچون بهنام ابوالقاسم پور، رضا حسن زاده و مهدی امیرآبادی بازیکنان سابق تیم ملی در تیم پیشکسوت بنفش پوشان تشویق ها را به اوج رسانده است. ابوالقاسم پور که مهم ترین نقش را در تجمع امروز هم تیمی هایش داشته، می گوید: حضور پیشکسوتان فوتبال در مناطق جنوبی علاوه بر ایجاد انگیزه و گرایش بیشتر بچه ها به ورزش، فرصت خوبی برای پیشکسوتان محسوب می گردد تا به محله های قدیمی خود سر بزنند، با دغدغه های اهالی محل آشنا شوند و قدمی برای آنها بردارند. او با اشاره به اینکه این طرح باید ادامه داشته باشد، می گوید: سعی داریم با همه چهره های ورزشی ارتباط بگیریم تا با مشارکت آنها در مناطق دیگری همچون 16، 17، 18 و 19 هم از این دست برنامه ها اجرا کنیم.

مهدی سیدعلی داور ملی و لیگ برتر، یکی دیگر از چهره های برجسته ای است که وظیفه داوری این مسابقه را برعهده دارد. سیدعلی در سوت می دمد و بازی شروع می گردد. با ورود نخستین گل بچه های نارنجی پوش به داخل دروازه پیشکسوتان، هیجان بازی بیشتر شده و تماشاچیان از خوشحالی به هوا می پرند. نوبت به حمله تیم مقابل می رسد. یکی در میان، هر دو تیم توپ را از هم دریبل و روانه دروازه می نمایند.

شناسایی استعدادهای محله های جنوبی

این بازی فوتبال شامل 2 نیمه 15 دقیقه ای است. بعد از اتمام نیمه اول، سراغ مهدی امیرآبادی می رویم. در حالی که نفس هایش به شماره افتاده، روی نیمکت می نشیند. این ساکن قدیمی منطقه 14 با اشاره به اینکه تدارک بازی فوتبال بین بچه های کار و پیشکسوتان نتیجه تدابیر خوب شهرداری تهران بوده است، می گوید: قبلاً هم در چنین برنامه هایی شرکت داشتم، اما سال جاری این طرح با انسجام بیشتر و قوی تری اجرا می گردد. هدف ما از مشارکت در چنین طرحی این است که به این بچه ها یادآوری کنیم تنها نیستند و ما برای کسب پیروزیت تمام قد کنارشان هستیم و از آنها حمایت می کنیم. وی ادامه می دهد: چنین برنامه هایی می تواند در شناسایی استعدادها مؤثر باشد و از روی آوردن بچه های آسیب دیده به جهتهای نادرست جلوگیری کند. من از حضور در چنین برنامه هایی عمیقاً لذت می برم و هرجا احتیاج باشد با افتخار مجدداً همکاری خواهم کرد. تماشاچیان دور رضاحسن زاده کاپیتان سابق تیم استقلال حلقه زده اند تا با او عکس بگیرند. این فوتبالیست که از ساکنان قدیمی محله عباسی منطقه 17 بوده است، می گوید: افرادی مثل من که در محله های جنوبی رشد نموده ایم، به خوبی با شرایط سخت برای پیشرفت در این مناطق آگاهیم. او با قدردانی از اقدام خوب شهرداری منطقه 20 می گوید: برگزاری چنین مسابقه هایی به خصوص در فصل تابستان که بچه ها اوقات فراغت بیشتری دارند، در شناسایی استعدادها و نهایتاً داشتن جامعه ای سالم مؤثر خواهد بود.

ما را از قلم نیاندازید

تفاوت این مسابقه با رقابت های دیگر این است که نتیجه بازی برای هیچ یک از تیم ها اهمیتی ندارد. مهم ایجاد نشاط است و داشتن یک روز شاد و بی دغدغه. بعد از نواختن سوت سرانجام، اعضای هر دو تیم از هم قدردانی می نمایند و از زمین خارج می شوند. سر و صورت سید هادی خیس است. بعد از نوشیدن آخرین جرعه بطری آبی که در دست دارد، لبخند می زند و آمادگی اش را برای پاسخ دادن به سؤال های ما اعلام می نماید. او دروازه بان تیم بچه های کار است و می تواند به جای همه دوستانش از حس و حالشان حرف بزند. با بیان خوشحالی از حضور در این مسابقه می گوید: عاشق فوتبالم و پیروزیت در این رشته بزرگ ترین آرزویم است. سیدهادی با اشاره به اینکه این نخستین تجربه او در بازی با پیشکسوتان بوده ادامه می دهد: تقاضای من و دوستانم از این فوتبالیست ها این است که بعد از مسابقه ما را فراموش ننمایند. اگر احساس می نمایند هریک از ما در این رشته استعداد داریم، حمایت مان نمایند. ابوالفضل، یکی دیگر از بچه های تیم نارنجی پوش است که می گوید: نتیجه گل های این بازی برای ما اهمیتی نداشت، ولی تغییر نگاه پیشکسوتان به ما و حفظ این ارتباط بعد از بازی برای همه ما مهم است. درخواست من از پیشکسوتان این است که در وهله اول به برگزاری چنین برنامه هایی ادامه دهند و اگر احساس کردند بین این بچه ها استعدادی وجود دارد حتماً از او حمایت نمایند و برای رشد و پیروزیت شان قدمی بردارند.

  • تفاوت این مسابقه با رقابت های دیگر این است که نتیجه بازی برای هیچ یک از تیم ها اهمیتی ندارد. مهم ایجاد نشاط است و داشتن یک روز شاد و بی دغدغه

راه اندازی مدارس فوتبال رایگان

علی خسروی داور اسبق ملی و بین المللی برای تماشای بازی بچه ها کار و پیشکسوتان فوتبال به مجموعه ورزشی شهید مدرس آمده است. در حالی که با دقت خاصی بازی را دنبال می نماید، برای گفت وگویی کوتاه سراغش می رویم. خسروی از کلید خوردن طرح استعدادیابی مناطق و محله های کم برخوردار ابراز خوشحالی نموده و می گوید: با توجه به پیشینه ورزشی مناطق جنوبی، استعدادهای زیادی در این محله ها وجود دارد که باید شناسایی و تقویت گردد. وی ادامه می دهد: برای پیروزیت در این طرح باید ارتباطات مان را با مدارس، مدیران محله ها و اعضای شورایاری مناطق جنوبی گسترش دهیم. با این رویکرد امیدواریم به جایی برسیم که در مراحل بعدی، شروع طرح احداث مدارس فوتبال رایگان و استاندارد را برای استعدادها نوید دهیم.

خلق شخصیت های اجتماعی جدید

حضور محمد سیانکی به عنوان یکی از چهره های پیروز محله شهرری حال و هوای خاصی به مسابقه بخشیده است. این گزارشگر فوتبال با بیان اینکه فعالیت های ورزشی شهرش به ویژه محله شهرری را با توجه خاصی رصد می نماید، می گوید: از اجرای چنین طرحی برای این قشر از افراد جامعه، آن هم در فصل تابستان که بچه ها احتیاج به تفریح بیشتری دارند، بسیار خوشحالم و با وجود مشغله کاری، با عشق و علاقه در این برنامه حاضر شدم. او با اشاره به اینکه شهرری پایگاهی برای چهره های بزرگ ورزشی است، می گوید: رشد دوباره چنین چهره هایی کار سختی نیست. مطمئنم توجه به استعدادهای کوچک به خصوص با دعوت از الگوهای بزرگ می تواند عاملی برای خلق یک جهت جدید و نهایتاً شخصیتی متفاوت برای بچه های محروم باشد. سیانکی در سرانجام تقاضای استمرار این طرح را داشته و می گوید: اگر قرار است این طرح مقطعی باشد فایده ای نخواهد داشت و برای تأثیرگذاری مثبت، نه تنها در فصل تابستان بلکه باید در طول سال استمرار داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شوت دغدغه ها به اوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوت دغدغه ها به اوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید