فرایند تصویب ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان کاهش یافت

به گزارش خبرنگاران، علی وحدت در نشستی که صبح امروز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید، گفت: فرآیند اعطای ضمانت نامه به شرکت های دانش بیان 40 مرحله داشت که در صدد بودیم این روند را تصحیح کنیم.

فرایند تصویب ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان کاهش یافت

وی اضافه نمود: فرآید اعطای ضمانت نامه اکنون بعد از اصلاحات به 4 روز کاهش یافته است.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: اگر شرکت ها خط اعتباری خود را تعیین نمایند این روند یک روزه انجام می گردد.

وحدت تاکید نمود: صندوق طی دو سه ماه اخیر توانسته 2هزار میلیارد ریال را برای 300طرح اختصاص دهد و مصوب کند.

وی اضافه نمود: صندوق نوآوری و شکوفایی براساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب 1389 ایجاد شده که در این قانون ظرفیت های مالی در صندوق مدنظر قرار گرفته تا از فعالیت شرکت های دانش بنیان حمایت گردد.

وی با اشاره به مأموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تأمین و ارائه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان خصوصی و یا تعاونی، مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر از غیر خطر پذیر در شرکت های دانش بنیان خصوصی و یا تعاونی، حمایت از تجاری سازی و توانمند سازی شرکت های دانش بنیان خصوصی یا تعاونی، ایفای مسئولیت دبیرخانه کارگروه صندوق های فناوری کشور به منظور بهبود فضای کسب و کار شرکت های دانش بنیان، راهنمایی سرمایه های ملی و بین المللی به سمت توسعه فناوری و ایجاد مزیت رقابتی فناورانه شرکت های دانش بنیان در فضای ملی و بین المللی از مأموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی محسوب می گردد.

وحدت با اشاره به روینمودهای جدید این صندوق گفت: رویکرد فعالانه به توسعه فناوری و نوآوری، تسهیل و تسریع فرآیندها به منظور حمایت موثر از شرکت های دانش بنیان و رفع ایرادات در این زمینه، تعامل با کلیه بازیگران حوزه توسعه فناوری، تمرکززدایی با موضوع اتکا بر بازیگران قانونی این حوزه، توجه بیشتر به استانها و شهرستانها به ویژه با تمرکز به استفاده از پارک ها به عنوان بازوهای اصلی صندوق در شناسایی طرح های مناسب، توجه بیشتر به بازیگران بزرگ مالی کشور و جذب منابع مالی آنها در راستای تقویت مالی حوزه توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان از روینمودهای جدید این صندوق به شمار می رود.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه میزان فعالیت و عملکرد صندوق بستگی به مراجعات شرکت ها به صندوق دارد، توضیح داد: صندوق نوآوری و شکوفایی به بلوغ رسیده و زمان آن شده که فعالانه برخورد نمایند و احتیاجهای کشور را به واسطه فعالان این حوزه رفع سازند.

وی اضافه نمود: در آستانه 40 سالگی انقلاب، آینده روشن اقتصاد کشور در گرو توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان است؛ توجه ویژه به این فرآیند انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و باید در این راستا اجزای کشور را برای استفاده از ظرفیت ها به کار ببریم.

ضرورت استفاده از ابزارهای مالی جدید برای شرکت های دانش بنیان

وحدت در مورد ابزارهایی که در صندوق نوآوری و شکوفایی برای ارائه تسهیلات استفاده می گردد، گفت: پوشش بیمه ای یک نوع ابزار اولیه است که اکنون صندوق، طراحی آن را به اتمام رسانده و این به عنوان یک ابزار کاربردی تر از ارائه تسهیلات مستقیم 11 درصدی است؛ ابزارهای مالی باید جدید تدوین شوند تا بتوانیم حداکثر استفاده بهینه را داشته باشیم.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: منابع باید با استفاده از ابزارهای نوین استفاده شوند؛ سپرده گذاری در بانک ها و دریافت سود یک سیکل معیوب و از نظر خارج شده است. از این رو استفاده از ابزارهای نوین برای استفاده حداکثری از ظرفیت ها می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال ابزارهای مالی مانند پوشش بیمه ای، پوشش سرمایه ای، پوشش ریسک ضمانت نامه، همکاری با بانک ها برای معرفی کردن منابع از جمله ابزارهای نوینی به شمار می رود که در دوره جدید از آنها استفاده می کنیم.

توجه به ظرفیت استان ها اولویت صندوق است

وحدت با اشاره به ظرفیت استان ها از لحاظ فناوری، تأکید کرد: ما مخالف مرکز گرایی هستیم به این معنی که شرکت های دانش بنیان و متقاضیان برای دریافت تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه نمایند. از این رو یکی از اولویت های ما این است که این دیدگاه را در استان ها توسعه دهیم تا نگاهشان به ظرفیت های محلی خودشان باشد و به واسطه نهادهایی مانند صندوق های پژوهش و فناوری بدون توجه به حوزه کاری خودشان به صندوق ها مراجعه نمایند.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق های پژوهش و فناوری در استان ها می توانند احتیاج متقاضیان آن استان ها را با توجه به احتیاجمندی شان رفع نمایند، گفت: این صندوق ها غیر مستقیم قدرت را در اختیار شرکت ها قرار می دهند.

وی اضافه نمود: در حوزه تسهیلات برنامه جدی برای تعامل سازنده با بانک ها در صندوق داریم تا شرکت ها در پیچ و خم بانک ها گرفتار نشوند. یارانه سود تسهیلات که با یاری بانک ها اجرایی می گردد تا منابع صندوق را برای شرکت ها تسهیل نمایند.

وحدت با اشاره به حوزه های کلیدی عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: ارائه خدمات توانمند سازی به شرکت های دانش بنیان، سرمایه گذاری و مشارکت در تأمین مالی طرح های دانش بنیان، ارائه انواع تسهیلات به شرکت های دانش بنیان اعم از سرمایه در گردش، لیزینگ و ضمانت نامه از جمله حوزه های کلیدی عملکرد صندوق به شمار می رود.

حل چالش های ملی با تکیه بر فناوری

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: همچنین موضوع رویکرد اکتیو به جای پسیو از جمله اولویت های ما محسوب می گردد بدان معنا که صندوق در صدد اقدامات پیشدستانه برای توسعه فناوری های اولویت دار و پیشران مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و همچنین تمرکز بر حل مسائل ملی و چالش ها مانند آلودگی هوا، تأمین آب با تکیه بر فناوری است. همچنین موضوعاتی مانند برق خورشیدی یا موتور سیکلت برقی را مستقلا پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه ما در صدد تقویت تعامل سازنده و هم افزا با سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری هستیم، گفت: نهادهایی سیاست گذار و تنظیم گر مانند معاونت علمی، نهادهای توسعه فناوری مانند دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، نهادهای تأمین مالی مانند صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق های جسورانه بورسی، VC & CVC از جمله نهادهایی هستند که با آنها تعامل داریم.

وحدت گفت: بسته همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری را تدوین نموده ایم که بر این مبنا می توان به تعامل با صندوق های پژوهش و فناوری تا 9 برابر سرمایه اولیه آنها اشاره کنیم.

وی اضافه نمود: همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری به ما یاری می نماید خدمات خود را در سراسر کشور به ویژه استان های محروم و کمتر برخوردار گسترش دهیم.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی توضیح داد: همچنین با پارک ها، ستادها، شتاب دهنده ها نشست های مشترکی داشته ایم که به زودی بسته های همکاری با آنها را ارائه می کنیم. برای مثال خدمات بلاعوض و یا ارزان قیمت برای تأمین محل استقرار شتاب دهنده های دانش بنیان تدارک دیده شده است.

به گفته وی همچنین اخیرا با دو پارک فناوری نیز به عنوان هاب های ارائه خدمات توانمندسازی، تفاهم نامه ای را منعقد نموده ایم. با نهادهایی مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای و انجمن فراوری نمایندگان فولاد تفاهم نامه ای را منعقد نموده ایم؛ در سایر حوزه ها نظیر امنیت سایبری، نساجی، هوایی، فضایی به زودی بعد از عقد تفاهم نامه اقدامات مهمی انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به رویکرد ارائه تسهیلات به شرکت ها در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت بانک ها و اهرمی کردن منابع، تسهیل فرآیندهای ارزیابی و تصویب طرح ها، برون سپاری حداکثری خدمات با تکیه بر ظرفیت های صندوق از روینمودهای تسهیلات به شمار می رود.

وحدت در ادامه گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی لیزینگ و ضمانت نامه به نهادهایی برای خرید از شرکت های دانش بنیان اعطا می نماید حال چه خریدار از بخش دولتی باشد چه شرکتهای بزرگ صنعتی.

وی در مورد صادرات شرکت ها گفت: شرکت های دانش بنیان باید ایستگاه خارجی داشته باشند و برای این منظور صندوق بسته های یاریی و حمایتی را برای آنها برای پوشش هزینه ای و هزینه های بین المللی، تخفیف سود تسهیلات در نظر گرفته است.

حمایت از شرکتهای متضرر در نوسانات ارزی

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تحریم ها و نوسانات ارزی و تاثیرات آن بر شرکت های دانش بنیان گفت: ما از شرکت هایی که در شرایط نوسانات ارزی دچار خسران و یا چالش در بازار شده اند در قالب اصلاح مصوبات حمایت می کنیم. این اصلاح مصوبات در قالب استمهال وام اصلاح خواهد شد.

وی در مورد همکاری صندوق با بخش های خصوصی و شرکت های بزرگ گفت: یک بسته ای در صندوق در نظر گرفته ایم تا به صورت مشارکتی با صندوق های جسورانه بورسی و شرکت های بزرگ مشارکت کنیم. این مشارکت بدون ورود و دخالت مستقیم است و حداقل سه برابر سرمایه موجود می توانیم سرمایه گذاری کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون 800 میلیارد تومان تسهیلات از سوی صندوق به شرکت ها اعطا و 200 میلیارد تومان آن بازپرداخت شده و 15 درصد این 200 میلیارد تومان دچار مشکل تعویق شده است.

وحدت تاکید نمود: تعویق این میزان در صندوق طبیعی است و بر اساس آنالیز های اجرا شده نگرانی وجود ندارد.

ما با معاونت علمی همکاری نزدیکی داریم

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ما همکاری نزدیکی با معاونت علمی داریم؛ اگر در این اکوسیستم اعضای فعال با هم مشکل داشته باشند خلل در کارمان به وجود می آید از این رو با یکدیگر به درستی همکاری می کنیم.

وی تاکید نمود: معاونت علمی نقش محوری در توسعه فناوری دارد و صندوق نوآوری و شکوفایی مکانیزم برنامه محوری دارد از این رو با یکدیگر تعامل می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فرایند تصویب ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند تصویب ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید