ماهواره آیکون بالاخره پرتاب شد

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، سازمان فضایی آمریکا، ماهواره آیکون خود را پس از سال ها تاخیر بالاخره به فضا پرتاب کرد.

ماهواره آیکون بالاخره پرتاب شد

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی اسپیس، فضاپیمای آیکون (ICON) ساعت 10 شب پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرق (ساعت 2 بامداد آدینه به وقت ساعت گرینویچ) سوار بر راکت پگاسوز XL به فضا پرتاب شد. راکت پگاسوز XL در هوا از هواپیمای حامل آن Stargazer L-1011 آزاد می گردد.

آیکون در یک مأموریت برای مطالعه یونوسفر زمین، راهی مدار زمین خواهد شد. یونوسفر لایه ای از اتمسفر است که از ارتفاع 60 کیلومتری تا 1000 کیلومتری سطح زمین گسترش یافته و از یون و الکترون های آزاد پوشیده شده است. این لایه از جو همچنین محل استقرار سیگنال های ارتباطی و جی پی اس نیز هست.

محققان امید دارند که با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط این مدارگرد جدید بتوانند در خصوص تاثیر فیزیک این منطقه بر ماهواره ها، ارتباطات رادیویی و سلامت فضانوردان مطالعه نمایند. چنین امکانی در نهایت می تواند به ایجاد تغییرات در نحوه کار و عملکرد فناوری و سیستم های ارتباطی در لایه یونوسفر زمین منجر گردد.

اعضای تیم مأموریت گفتند که اندازه گیری این فضاپیما به محققان یاری می نماید تا ارتباط میان هوای فضا و هوای زمینی و نحوه تعامل این دو را در یونوسفر بهتر درک نمایند.

آیکون در ابتدا قرار بود در سال 2017 میلادی پرتاب گردد اما مسائل مرتبط با راکت پگاسوز باعث شد که پرتاب این ماهواره چند بار به تاخیر افتد. هوای بد روز چهارشنبه نیز پرتاب این ماهواره را به دیروز پنجشنبه موکول کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماهواره آیکون بالاخره پرتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره آیکون بالاخره پرتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید