جزئیات 4 توافق ارزی مجلس وبانک مرکزی، ریشه التهابات اخیر بازار ارز

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص جلسه امروز کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی گفت: در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی، عملکرد دولت در اجرای بسته سیاست های ارزی را مورد آنالیز قرار دادیم.

جزئیات 4 توافق ارزی مجلس وبانک مرکزی، ریشه التهابات اخیر بازار ارز

وی ادامه داد: آقای همتی گزارشی از آخرین اقدامات بانک مرکزی در اجرای مجموعه سیاست های ارزی و پولی کشور ارائه کرد. پس از آن هم اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نظرات خود را در محورهای مختلف بیان کردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فضای همراهی بسیار خوبی بین دولت و مجلس، کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی شکل گرفته است. یک نگاه مشترک ظرفیت خوبی برای حل مسائل ایجاد می نماید.

مجوز بانک مرکزی برای واردات ارز و طلا توسط صرافی ها

پورابراهیمی در تشریح توافقات کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی توضیح داد: مقرر شد مجوزهای لازم برای واردات طلا و ارز توسط صرافی ها صادر گردد و بانک مرکزی اجازه دهد صرافی ها در این حوزه که قبلاً با محدودیت هایی روبرو بودند، ورود نمایند؛ این کار یاری می نماید تا بخشی از احتیاجهای روزانه، بخش های کوچکی از تقاضاهای کشور پوشش داده گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده بود که بانک مرکزی در بازار ارز مداخله نمی نماید. کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد بود بانک مرکزی حتماً باید در ساماندهی بازار خُرد و اسکناس ارز ورود کند و البته این مداخله باید از محل منابع ارزی و نه از محل ذخایر ارزی انجام گردد.

توافق برای اختصاص ارز اسکناسی از سامانه نیما به صرافی ها برای مدیریت بازار

وی تأکید کرد: منابع ارزی که از طریق آن بانک مرکزی می تواند در بازار مداخله کند شامل منابع حاصل از فروش نفت و منابع حاصل از فروش محصولات غیرنفتی است که توافق شد از طریق سامانه نیما اسکناس در اختیار صرافی ها نهاده شده و برای مدیریت بازار ارز استفاده گردد.

پورابراهیمی ادامه داد: از امروز مداخله بانک مرکزی در حوزه بازار خُرد و اسکناس که بخش جزئی از تقاضاها را تشکیل می دهد، شروع خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از 90 درصد از تقاضای ارز کشور از طریق بازارهای اولیه و ثانویه تأمین می گردد و حدود 2 درصد از این تقاضاها خارج از این بازارها از طریق صرافی ها تأمین می گردد و عدم برنامه ریزی در این حوزه هفته گذشته التهاباتی را ایجاد نموده بود و همین دو درصد تقاضا، نرخ ارز را برای کل بازار معین می کرد.

وی اضافه نمود: اولاً بانک مرکزی به صرافی ها اجازه نمی داد که از بخش های مختلف احتیاج این دو درصد را تأمین کند و ثانیاً بانک مرکزی نیز برای مدیریت بازار خُرد و اسکناس مداخله نمی کرد.

پورابراهیمی گفت: با مجوزهای صادر گردیده، تقاضای آن دو درصد برای تأمین ارز دانشجویی، مسافر و بیمار که در بازار اولیه و ثانویه قابل تأمین نیست، ساماندهی می گردد.

التهابات ارزی اخیر ناشی از عدم مداخله بانک مرکزی در ساماندهی بازار خُرد و اسکناس بود

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: التهابات ارزی اخیر ناشی از عدم مداخله بانک مرکزی در ساماندهی بازار خُرد و اسکناس و عدم صدور مجوزهای لازم برای مدیریت تقاضاها توسط صرافان بود.

وی گفت: پیش بینی می گردد این مسیر بتواند در طول روزهای آینده قیمت ارز را ساماندهی کند.

پورابراهیمی ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد بیش از 8 میلیارد دلار منابع ارزی آماده عرضه در بازار ثانویه است و کل تقاضایی که ما اطلاع داریم، بیش از چهار میلیارد دلار نیست.

وی اضافه نمود: بیش از 5.5 میلیارد دلار از ابتدای امسال تا الان برای واردات کالاهای اساسی تأمین ارز گردیده است که 1.3 میلیارد دلار منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی در یک ماه اخیر اختصاص یافته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بازار ثانویه گفت: وضعیت بازارهای اولیه و ثانویه در عرضه و تقاضا شرایط مطلوبی است، فقط باید مدیریت انجام گردد و انتظار داریم که بانک مرکزی در بازار خُرد که همان بازار اسکناس دلار است، ورود جدی داشته باشد. گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی تمام کوشش خود را در این حوزه ساماندهی نموده است.

پورابراهیمی گفت: متأسفانه ما از ناحیه محدودیت های داخلی بیشتر صدمه می خوردیم تا محدودیت های خارجی و این محدودیت ها در حال ساماندهی است.

وی با اشاره به آنالیز لزوم مدیریت نقدینگی در کشور در جلسه امروز گفت: راهکارهای جذب نقدینگی مورد آنالیز نهاده شد؛ بانک مرکزی به این موضوع توجه جدی دارد و برنامه ریزی دقیق انجام گردیده است. این موضوع در کنار بسته سیاست های ارزی، یکی از عوامل مهم مدیریت ارز در کشور است.

تعهد بانک مرکزی به مدیریت صفر تا صد الزامات مدیریت نقدینگی در کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده بودند که اراده ای برای مدیریت نقدینگی در کشور وجود ندارد، اعلام کرد: ایشان اظهارات خود را تصحیح و بیان کرد بانک مرکزی متولی مدیریت نقدینگی در کشور است و با تمام توان این کار را انجام می دهد بنابراین توافق کردیم بانک مرکزی صفر تا صد الزامات مدیریت نقدینگی در کشور را انجام دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزئیات 4 توافق ارزی مجلس وبانک مرکزی، ریشه التهابات اخیر بازار ارز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات 4 توافق ارزی مجلس وبانک مرکزی، ریشه التهابات اخیر بازار ارز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید