خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر آب می خورد؟

رئیس جمهور آمریکا قصد خرید گرینلند را دارد اما برای این کار موانع زیادی پیش روی خود خواهد دید.

خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر آب می خورد؟

ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر نوشت: نخستین بار وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع اطلاع داد که دونالد ترامپ از مشاورانش خواسته است تا امکان خرید جزیره گرینلند از دانمارک را آنالیز نمایند. گرینلند که بزرگ ترین جزیره دنیا محسوب می گردد 56 هزار نفر جمعیت دارد و یک حکومت خودمختار تحت کنترل دانمارک است.

اگرچه درخواست ترامپ برای خرید گرینلند کمی عجیب است اما مقامات این جزیره واکنش تندی نسبت به این مساله از خود نشان داده اند. وزارت خارجه گرینلند در حساب توئیتری خود نوشت: گرینلند غنی و دارا منابعی با ارزش نظیر معادن، خالص ترین آب و ماهی است، ما برای تجارت آماده ایم اما فروشی نیستیم! کیم کیلسن، نخست وزیر گرینلند نیز گفت: گرینلند برای فروش نیست اما آماده تجارت و همکاری با هر کشوری از جمله آمریکا هستیم.

ایده خرید گرینلند توسط آمریکا ایده جدیدی نیست: در سال 1946 هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا ایده خرید این جزیره از دانمارک را به ازای 100 میلیون دلار عنوان کرد که ارزش امروزی آن معادل 1.3 میلیارد دلار است. این ایده اگر چه در نهایت رد شد اما مقامات گرینلند به آمریکا اجازه تاسیس یک پایگاه هوایی را دادند.

با توجه به توسعه مالی گرینلند در سال های اخیر، خرید این جزیره برای آمریکا احتمالا بیش از 2 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. البته خرید سرزمین های خارجی توسط دولت های آمریکا مساله جدیدی نیست: آمریکا در سال 1917 میلادی مجمع الجزایر ویرجین را از دانمارک خریداری نموده بود. این کشور در سال 1803 نیز توانست ایالت لوئیزیانای فعلی را به مبلغ 15 میلیون دلار (340 میلیون دلار ارزش فعلی) از فرانسه خریداری کند که مساحت این اراضی تقریبا برابر با یک شانزدهم مساحت گرینلند است.

آمریکا در سال 1867 نیز آلاسکا را از روسیه به مبلغ 7.2 میلیون دلار خریداری کرد که معادل 125 میلیون دلار امروزی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر آب می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر آب می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید