دستور رئیس جمهور قزاقستان برای نظارت بر کارگران خارجی

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، معاون وزیر کار و امور اجتماعی قزاقستان اعلام نمود که رئیس جمهور این کشور دستور نظارت بر کارگران خارجی را صادر نموده است.

دستور رئیس جمهور قزاقستان برای نظارت بر کارگران خارجی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ امین و کیوان به نقل از AKIpress، ارژان جیکیبایف معاون وزیر کار و امور اجتماعی قزاقستان در کنفرانسی مطبوعاتی شغل های فنی و حرفه ای را بیشترین شغل های مورد احتیاج این کشور گفت.

به گفته وی، شغل های فنی و حرفه ای بیشترین تقاضا را در این کشور دارد. 100 شغل که بیشترین تقاضا را دارد، در حوزه فناوری اطلاعات و دیجیتالی سازی قرار دارند.

معاون وزیر کار و امور اجتماعی قزاقستان اعلام کرد که در میان مشاغل مورد احتیاج، شغل هایی چون متخصصان مدلسازی سه بعدی، متخصصین فناوری اطلاعات، معماران، طراحان و متخصصان در حوزه گردشگری قرار دارند.

جیکیبایف تاکید نمود که قزاقستان با کمبود دبیر علوم و هم چنین متخصصین جوشکاری با گاز و برق در بخش صنعت روبرو است.

وی گفت که این وزارتخانه شرکت هایی که در این کشور کارکنان خارجی دارند را آنالیز خواهد نمود. جیکیبایف با اشاره به وجود 22 هزار کارگر خارجی در شرکت های قرقیزستانی تاکید نمود که نباید تبعیضی میان کارگران خارجی و قزاقستانی در تصاحب مشاغل وجود داشته باشد و به همین دلیل تصمیم داریم این بخش را مورد نظارت قرار دهیم.

معاون وزیر کار و امور اجتماعی قزاقستان اشاره نمود که رئیس جمهور این کشور دستور نظارت بر کارگران خارجی را صادر نموده است.

در تاریخ 29 ژوئن در استان آتیرائو قزاقستان بین کارگران شرکت کارگران СЕ و تنگیز شورآیل درگیری فیزیکی و لفظی رخ داد. دلیل این درگیری انتشار عکس یک دختر قزاق بود که علی داوود یک شهروند لبنانی آن را در شبکه های اجتماعی منتشر نموده بود. کارگران قزاق انتشار چنین عکسی را تحقیر ملت خود تعبیر کردند. پس از این درگیری میان کارگران محلی و خارجی در یکی از میادین نفتی قزاقستان بیش از 100 کارگر خارجی این کشور را ترک کردند. در پی این ماجرا 126 شهروند لبنانی قزاقستان را ترک و به میهن خود بازگشتند. وزارت امور خارجه اردن نیز گفت که از میان 107 شهروند این کشور که در این میدان نفت خیز کار می کردند 40 نفر از آنان به وطن بازگشتند.

یکی دیگر از دلایل مهم نارضایتی کارگران محلی قزاق دستمزد نابرابر آنها با کارگران خارجی می باشد.

اخیرا اعلام شد که در که شش ماهه نخست سال 2019 میلادی حدود 260 هزار مجوز کار برای مهاجرین خارجی در این کشور صادر شده است که به نسبت سال گذشته افزایش یافته است. عمده این مجوزهای کار برای شهروندان جمهوری آذربایجان، گرجستان، مولداوی، تاجیکستان، ازبکستان و اوکراین صادر شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دستور رئیس جمهور قزاقستان برای نظارت بر کارگران خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور رئیس جمهور قزاقستان برای نظارت بر کارگران خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید