رهاورد چونگ چینگ برای اصفهان

عاطفه علیان- اصفهان- خبرنگار:در اجلاس شهرداران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چونگ چینگ از آمادگی شهر اصفهان برای توسعه همکاری های مالی و گردشگری صحبت شد و قرار شد ماموریت های تاریخی شهرهای در امتداد جاده ابریشم به عنوان شبکه ارتباطی تجاری و فرهنگی احیا گردد.

رهاورد چونگ چینگ برای اصفهان

چند وقت پیش بود که اجلاس شهرداران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چونگ چینگ به منظور توسعه روابط مالی بین کشورهای عضو برگزار گردید. با این که از شهرداران مشهد و تبریز هم دعوت شده بود این قدرت الله نوروزی بود که با تنها همسفرش، نماینده وزارت خارجه در استان اصفهان، راهی جنوب غرب چین شد. سفری که در این اوضاع مالی و تحریم های ناجوانمردانه دستاوردهایی برای نصف دنیا به همراه داشت. اشتراکات فرهنگی، توانمندی های متعدد کشورها و شهرهای این راستا، تقویت روابط چندجانبه و توسعه از مواردی بود که در این اجلاس مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

در این اجلاس از آمادگی شهر اصفهان برای توسعه همکاری های مالی و گردشگری صحبت شد و قرار شد ماموریت های تاریخی شهرهای در امتداد جاده ابریشم به عنوان شبکه ارتباطی تجاری و فرهنگی احیا گردد. از دستاوردهای مهم دیگر این سفر حمایت چینی ها در توسعه و ساخت خطوط ریلی سبک تراموا است. اگرچه قراردادهای این اجلاس برای چینی ها 200 میلیارد یوان به ارمغان داشت، ثمرات شرکت شهردار اصفهان در این اجلاس هم برای شهر گنبدهای فیروزه ای بی ثمر نبود.

توسعه گردشگری؛ احیای جاده ابریشم

شهردار اصفهان درباره اهمیت اجلاس شهرداران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای می گوید: کشورهای عضو این اجلاس اعم از چین، روسیه، پاکستان و بعضی دیگر از کشورها برای توسعه مسائل مالی در کشور چین گرد هم آمده بودند. بعضی استانداران و شهرداران از کشورهای عضو حضور داشتند. ایران در این اجلاس به عنوان عضو ناظر شرکت کرد و من نیز به عنوان شهردار اصفهان یکی از سخنرانان این اجلاس بودم.

نوروزی ادامه می دهد: این اجلاس فرصتی شد تا در جهت توسعه مالی و فرهنگی با آقای تانگ لیانگ جی شهردار چونگ چینگ و سایر شرکت کنندگان نشست های سازنده ای برگزار کنیم. وی اضافه می نماید: سخنرانی در این اجلاس فرصتی شد تا با معرفی اصفهان به عنوان عضوی از شهرهای خلاق یونسکو در جهت توسعه صنعت توریسم، از شهرهای خواهرخوانده اصفهان برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اصفهان که از 28 تا 31 خرداد برگزار می گردد، دعوت کنم.

شهردار اصفهان با اشاره به پیشینه همکاری ایران و چین که به هزاره اول قبل از میلاد می رسد، می افزاید: روابط محبت آمیز و موثر ایران و چین در راستا راه ابریشم دستاوردهای مهمی برای هر دو کشور داشته و منجر به توسعه دوطرفه شده است. به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دور جدیدی از روابط محبت آمیز بین دو ملل شکل گرفته که با تقویت مناسبات فرهنگی، سیاسی و همکاری های بین المللی منجر به رشد فزاینده روابط تجاری شده است.

وی با تاکید بر این که برگزاری این اجلاس ها فرصت مناسبی در جهت معرفی همه جانبه شهر است اظهار می نماید: اصفهان مجموعه ای از هنر و معماری ایران است و به عنوان شهر هنر و گردشگری در چهارفصل جاذبه های گردشگری در زمینه های مختلف از جمله تاریخی، فرهنگی، طبیعی و زیارتی ویژه ای دارد. در جهت توسعه گردشگری، ملاقات هایی با سفیر ایران در پکن و مسئولان کنسولگری در گوانجو برقرار شد که امیدوارم زمینه بهتری برای سفر چینی ها به ایران فراهم گردد.نوروزی ابراز می نماید: جاده ابریشم یکی از شبکه های ارتباطی و نقل و انتقال مهم غرب و شرق بوده و به راستای تجاری - فرهنگی برای داد و ستد بازرگانان مبدل شده بود. با طرح ایده کمربند-راه رئیس جمهوری چین، قرار است در مورد جاده ابریشم همکاری های مشترکی برای توسعه مالی صورت گیرد.

توسعه همکاری های مالی و گردشگری

وی اضافه می نماید: با درخواستی که برای احیای ماموریت های تاریخی کشورها و شهرهای در امتداد جاده ابریشم توسط گردشگران داشتم به دنبال تقویت و توسعه روابط مالی و گردشگری اصفهان با شهرهای شرکت کننده در اجلاس سازمان همکاری شانگهای شدم.

نوروزی با بیان این که در حاشیه این اجلاس در جلساتی با بعضی شرکت ها حضور یافته است اظهار می نماید: در حاشیه این اجلاس با یک شرکت بین المللی در مورد تراموا مذاکره شد و قرار شد برای ادامه این مذاکرات این شرکت به اصفهان بیاید و مذاکرات ادامه یابد.

شهردار اصفهان می گوید: از شرکت مترو، تراموا و خطوط آنها و از چند مجموعه در حوزه مدیریت شهری نیز بازدیدهایی به عمل آمد که امیدواریم با توجه به وضعیت فعلی، بتوانیم به وسیله این کشورها بعضی مسائل موجود را رفع کنیم.

ضرورت شناخت و معرفی ظرفیت های اصفهان

رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان اصفهان که در سفر به چونگ چینگ شهردار را همراهی کرد، به خبرنگاران می گوید: اجلاس شهرداران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چونگ چینگ به منظور توسعه روابط مالی با حضور استانداران، فرمانداران و شهرداران کشورهای عضو دائم و ناظر برگزار گردید.علیرضا سالاریان با تاکید بر توسعه همکارهای های شهرهای عضو در اجلاس مذکور ادامه می دهد: هدف از برگزاری این اجلاس تقویت روابط کشورها و شهرهای در راستا راه ابریشم بود. از سوی دیگر، توسعه مالی و گردشگری و سرمایه گذاری در مناطق آزاد موضوع هایی بود که در این اجلاس مطرح شد.

وی می افزاید: از آنجا که شهر چونگ چینگ یکی از چهار شهر بزرگ چین است و از لحاظ مدیریت و مبلمان شهری توسعه یافته است، در خلال نشست هایی که در حاشیه اجلاس برگزار گردید فرصتی برای توسعه روابط مالی و گردشگری دو کلان شهر چونگ چینگ و اصفهان فراهم شد. رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان اصفهان با اشاره به اهداف ازپیش مشخص شده شرکت کنندگان در جهت توسعه بیشتر همکاری های چندجانبه ادامه می دهد: اصفهان تنها شهری بود که نماینده اش در بین شهرهای دعوت شده از ایران توانست در این اجلاس حاضر گردد و به معرفی شایسته ظرفیت های این کلان شهر بپردازد.

وی اضافه می نماید: آنچه مهم است پیگیری همکاری بین اصفهان و شهرهای وارد مذاکره است. شرکت های چینی در طی مکاتبات ایمیلی خواهان اعلام آمادگی در جهت همکاری و توسعه روابط با کلان شهر اصفهان شدند.

سالاریان با تاکید بر ضرورت برگزاری و شرکت در اجلاس های دنیای تصریح می نماید: شهرستان های استان اصفهان ظرفیت های زیادی در زمینه های گردشگری و صنایع دستی دارند. این ظرفیت ها ممکن است در سطح استان و کشور شناخته و معرفی شوند، اما در سطح بین المللی شناخت چندانی از آنها وجود ندارد. بنابراین ضروری است این ظرفیت ها در سطوح مختلف کشوری و بین المللی منعکس شوند.

ادامه ساخت تراموا؛ سوغات سفر به چین

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به مذاکراتی که از حدود دو سال گذشته با شرکت های بین المللی در توسعه تراموا در اصفهان انجام شده است به خبرنگاران می گوید: تا قبل از وضع تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران با همکاری شرکت های چینی توسعه سیستم ریلی سبک با شتاب مطلوبی پیشرفت کرد و پس از تشدید تحریم ها، مذاکرات در توسعه تراموا با مانع روبرو شد.

علیرضا صلواتی ادامه می دهد: حضور شهردار اصفهان در اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چونگ چینگ و با مذاکراتی که در حاشیه اجلاس صورت گرفت مجدداً روند توسعه ساخت خطوط ریلی سبک را فراهم کرد. وی با اشاره به این که ساخت و توسعه تراموا از اولویت های شهرداری اصفهان و مدیریت شهری است تصریح می نماید: اگرچه در ساخت تراموا با چند کشور دیگر هم وارد مذاکره شدیم، برون داد اجلاس شانگهای باعث شد که تمایل شرکت های چینی در توسعه و ساخت خطوط ریلی سبک جان تازه ای به سیستم حمل و نقل عمومی کلان شهر اصفهان دهد. امیدواریم با توسعه و تقویت روابط بین المللی با دولت های شرقی برای اولین بار اصفهان به شبکه ریلی تراموا مجهز گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "رهاورد چونگ چینگ برای اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهاورد چونگ چینگ برای اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید