یک بام و دو هوای نرخ بلیت هواپیما در ایلام ، کم توجهی یا بازار خوب، کدام دلیل بالا رفتن قیمت ها شد؟

بالا بودن نرخ بلیت پروازهای شرکت های هواپیمایی در فرودگاه ایلام نسبت به سایر پروازهای داخلی کشور ، مشکلاتی را برای شهروندان ایلامی بوجود آورده است.

یک بام و دو هوای نرخ بلیت هواپیما در ایلام ، کم توجهی یا بازار خوب، کدام دلیل بالا رفتن قیمت ها شد؟

به گزارش از ، سفر های هوایی یکی از ایمن ترین و سریع ترین سفر ها در جهان بشمار می رود که همیشه مورد استقبال مسافران و گردشگران واقع شده است چرا که در کنار امنیت، موجب صرفه جویی در وقت می گردد و مسافران می توانند وقت بیشتری را در مقصد خود سپری کند.

در استان ایلام نیز تمامی امکانات و زیرساخت های لازم برای انجام مسافرت های داخلی و حتی خارجی در فرودگاه بین المللی شهدای ایلام وجود دارد و مسافرت هوایی مورد استقبال مردم این استان قرار گرفته بطوری که تمامی پرواز های تنها فرودگاه این استان، با حداکثر ظرفیت خود انجام می شوند.

بیش از 4 هزار مسافر در ماه از فرودگاه شهدای ایلام جابجا می شوند

یگانه سرپرست فرودگاه شهدای ایلام در گفت و گو با خبرنگار از گفت: در ماه بطور میانگین بیش از چهار هزارو 200 مسافر از فرودگاه بین المللی شهدای ایلام بصورت رفت و برگشت جابجا می شوند که حجم پرواز های اجرا شده، نشان از تکمیل بودن تعداد جایگاه پرواز ها در این فرودگاه دارد.

او اضافه کرد: روزانه 4 پرواز از فرودگاه شهدای ایلام به مقصد تهران به صورت رفت و برگشت و در هفته سه پرواز دیگر از این فرودگاه به مقصد مشهد به صورت رفت و برگشت صورت می پذیرد که نشان از حجم بالای جابجایی مسافر در استان دارد.

اما با وجود تکمیل بودن مسافران در پرواز های اجرا شده از فرودگاه شهدای ایلام، چند وقتی است اخبار ناخوشایندی از سوء استفاده بعضی شرکت های هواپیمایی به گوش می رسد که موجب گله مندی مردم و مسافران شده است.

چرا بهای بلیت ایلام به مشهد 6 برابر قیمت بلیت کرمانشاه به مشهد است؟

محمودی از شهروندان شهر ایلام در گفت و گو با خبرنگار از ، با انتقاد از گران بودن بهای بلیت هواپیما در راستا فرودگاه شهدای ایلام گفت: چند وقت پیش که قصد مسافرت به مشهد مقدس را داشتم به یکی از دفاتر فروش بلیت هواپیما مراجعه کردم که از اعلام قیمت بلیت هواپیما به وسیله متصدی آن دفتر واقعا شوکه شدم.

او ادامه داد: با توجه به همسایگی و نزدیکی دو استان ایلام و کرمانشاه ،بهای بلیت راستا رفت ایلام به مشهد یک میلیون و 254 هزار تومان است در حالی که بهای بلیت راستا کرمانشاه به مشهد در همان لحظه تنها 225 هزار تومان بود.

نوروزی از دیگر شهروندان ایلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار از ، تاکید نمود: با توجه به شغلی که دارم، معمولا در ماه سه یا چهار بار از فرودگاه ایلام به مقصد تهران مسافرت می کنم و هر بار بلیت هواپیما را با یک قیمت متفاوت تهیه می کنم.

او ادامه داد: هفته گذشته برای تهیه بلیت پرواز ایلام به تهران پانصد و 10 هزار تومان پرداخت کردم که بهای خرید این بلیت در اردیبهشت ماه سال جاری تقریبا 200 هزار تومان بود.

این افزایش 150 درصدی در پرواز ایلام به تهران در حالی اجرا شده که بعضی دیگر از مسافران از متفاوت بودن بلیت هواپیما در یک پرواز گلایه دارند.

چرا باید بهای بلیت در راستا فرودگاه ایلام بالاتر از سایر راستا های کشور باشد؟

هاشمی از مسافران پرواز تهران به ایلام در تبادل نظر با خبرنگار از ; اظهار کرد: در پرواز تهران به ایلام، در حین صحبت با یکی از مسافران پرواز متوجه شدم که بهای پرداختی من 30 هزار تومان بیش تر از مسافر بغل دستی ام بوده است، آیا خدمات متفاوتی به من ارائه شده که بهای بلیت را باید بیش تر پرداخت کنم؟

او تاکید نمود: افزایش بهای بلیت، تفاوت قیمت بلیت در زمان های مختلف و متفاوت بودن آن با سایر پرواز های اجرا شده در سایر راستا های کشور در حالی صورت می گیرد که هیچ خدمات اضافه تری در این پرواز ها به مسافران ارائه نمی گردد.

هاشمی با بیان اینکه چرا باید تنها در استان ایلام بهای بلیت تا این حد بالا باشد؟ از مسئولان ذی ربط خواست بفکر راهکاری برای این افزایش قیمت و گرانی بلیت در استان باشند، موضوعی که ما هم بدنبال آن بودیم.

سوالی که برای رسین به جواب آن راهی چندین دفتر هواپیمایی در شهر ایلام شدیم، هر کدام جوابی دادند، اما جواب مشترک آن ها وجود مسافران عراقی در فرودگاه شهدای ایلام بود.

گردشگران عراقی باعث گران بودن بهای بلیت هواپیما در ایلام هستند

احمدی از کارکنان یکی از دفاتر هواپیمایی فعال در شهر ایلام در گفت و گو با خبرنگار از ، با اشاره به متفاوت بودن بهای بلیت در راستا فرودگاه ایلام با سایر مناطق کشور گفت: این افزایش چند صددرصدی در ماه های اخیر در اثر وجود مسافران و گردشگران عراقی است.

او ادامه داد: روزانه شاهد حضور گردشگران مرفه عراقی برای خرید بلیت هواپیما به مقصد مشهد یا تهران هستیم، گردشگرانی که بالا بودن بهای بلیت برایشان اهمیت چندانی ندارد و نسبت به تهیه آن اقدام می نمایند، موضوعی که مسئولان فرودگاه شهدای ایلام نیز آنرا تایید می نمایند.

جواد یگانه سرپرست فرودگاه شهدای ایلام گفت: بطور میانگین بیش از 80 درصد پرواز ایلام به مشهد و 60 درصد پرواز ایلام به تهران مسافران و زائران عراقی هستند.وجود همین تعداد گردشگر عراقی باعث شده تا شرکت های هواپیمایی نیز طمع نمایند و در سایه کم توجهی بعضی مسئولان نسبت به افزایش بهای بلیت هواپیما اقدام نمایند.

برای پیگیری این افزایش قیمت ها به سراغ نماینده شرکت هواپیمایی آسمان در ایلام رفتیم.

شناور بودن قیمت بلیت هواپیما علت اصلی تلاطم ها است

محبتی رییس دفتر هواپیمایی آسمان در استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار از ، تفاوت در بهای بلیت را شناور بودن آن گفت و اضافه کرد: این موضوع باعث شده تا مردم استان از بالا بودن قیمت بلیت در بعضی ساعت ها گله مند باشند.

او ادامه داد: شناور بودن بهای بلیت به معنای گران تر شدن آن نیست، چراکه در همین ماه شرکت هواپیمایی آسمان اقدام به فروش بلیت هواپیمایی خود به مبلغ یکصدو6 هزار تومان نیز نموده است.

اما باید توجه داشت شناور شدن قیمت بلیت هواپیما، تنها به سود ایرلاین ها است، موضوعی که در این مدت کاملا نمایان بوده و شرکت های هواپیمایی، هر لحظه قیمت بلیت ها را به مبالغ دلخواه خود مشخص نموده اند، موضوعی که تنها موجب تحمیل فشار به مسافران می گردد.

ملاک مشخص نرخ بلیت هواپیما چیست؟

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در تبادل نظر با خبرنگار از، گفت: ملاک مشخص نرخ بلیت هواپیما کاملا کارشناسی و بر اساس یک سری هزینه های مشخص شده برای یک ساعت جایگاه پرواز است.

رضا جعفرزاده از نظارت کامل سازمان هواپیمایی کشوری بر روی نرخ فروش بلیت هواپیما اطلاع داد و اضافه کرد: با بازرسی های موردی و کلی، این سازمان قطعا با شرکت هایی که خارج از دامنه از پیش مشخص شده اقدام به فروش بلیت هواپیما نمایند برخورد خواهد نمود.

اما در حالی مردم از گران بودن و تفاوت قیمت بلیت هواپیما گله مند هستند که سخنگوی شرکت هواپیمایی کشوری همه چیز را عادی جلو می دهد! موضوعی که نیازمند ورود جدی مدیران و مسئولان کشوری است.

چرا مسئولان در زمینه افزایش نرخ بلیت هواپیمایی در ایلام ورود نمی نمایند؟

با این سوال به سراغ نماینده عالی دولت در استان رفتیم تا بدانیم در این مدت چه اقداماتی در زمینه کنترل نرخ بهای بلیت در استان اجرا شده است ، آیا دولت برنامه ای برای کنترل نرخ بلیت هواپیما در این استان محروم که درآمد مردمانش به نسبت سایر مناطق کشور پایین تر است دارد یا خیر ؟

ابتدا با دفتر استاندار تماس گرفتیم که بگفته رستم زاد مدیرکل حوزه استانداری، استاندار ایلام پیگیری این موضوع را به کرمی معاون عمرانی استانداری واگذار نموده است ، اما طی کوشش های چندباره ما، برقراری تماس با آقای معاون بجایی نرسید و در این زمینه با ما تبادل نظر نکردند.

سوالی که همچنان بی جواب باقی ماند این بود که: شناور بودن قیمت بلیت هواپیما با چه هدفی اجرا شده؟ آیا هدف آن مشتری مداری است یا با هدف حمایت اقتصادی از ایرلاین ها است؟

چرا در استانی که از لحاظ توسعه در ردیف استان های محروم واقع شده است و مردمانش از سطح درآمد پایین تری برخوردار هستند باید بلیت هواپیما به سختی و با قیمت بالا عرضه گردد؟ موضوعی که می طلبد مدیران استان و کشور در مورد این موضوع ورود نمایند.

اگر هدف کسب درآمد به وسیله گردشگری است باید فکری نیز بحال مردم استان ایلام گردد، چرا که تهیه بلیت با این قیمت برای مردم این استان سخت است.

گزارش از مسعود همتی

ه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "یک بام و دو هوای نرخ بلیت هواپیما در ایلام ، کم توجهی یا بازار خوب، کدام دلیل بالا رفتن قیمت ها شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوای نرخ بلیت هواپیما در ایلام ، کم توجهی یا بازار خوب، کدام دلیل بالا رفتن قیمت ها شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید