قضات هم حقوق بازنشستگی می گیرند هم پروانه وکالت!

به گزارش وبلاگ امین و کیوان، یک وکیل دادگستری با اشاره به اشتغال قضات بازنشسته به وکالت گفت: در کشورهای دیگر برای قضاوت، کسی را استخدام می نمایند که سابقه وکالت داشته باشد زیرا سابقه وکالت تجربه ای به قاضی می دهد که آن قاضی بهتر بتواند قضاوت کند.

قضات هم حقوق بازنشستگی می گیرند هم پروانه وکالت!

سید محمود علیزاده طباطبایی در گفت وگو با وبلاگ امین و کیوان درباره لایحه اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: این قانون هنوز ابلاغ نگردیده است اما بنظرم باید از تجربه یک گروه استفاده گردد مثل اساتید دانشگاه که مانند مراجع علمی تا زمانی که زنده اند باید از وجود آنها استفاده کرد. نمی توانیم بگوییم اساتید بعد از 30 سال بازنشسته شوند و دیگر کار ننمایند. حضور اساتید بازنشسته در دانشگاه یک اعتبار برای دانشگاه است مانند دکتر آزمایش و مرحوم دکتر کاتوزیان و دکتر هاشمی. این اساتید افرادی هستند که تا زنده اند جامعه حقوقی به وجود آنها احتیاج دارد.

وی درباره وکالت قضات بازنشسته گفت: در کشورهای دیگر به این صورت است که برای استخدام قاضی، کسی را استخدام می نمایند که سابقه وکالت داشته باشد زیرا سابقه وکالت تجربه ای به قاضی می دهد که آن قاضی بهتر بتواند قضاوت کند. متاسفانه در اینجا تبعیضی که وجود دارد این است که قضات حقوق بازنشستگی را می گیرند و از طرفی هم پروانه وکالت می گیرند و از این بابت به جامعه وکالت کمکی نمی رسد.

این حقوقدان اضافه نمود: بنده که دو دوره در هیات مدیره کانون وکلا بودم بحثم این بود که قضاتی که می آیند و وکالت می نمایند خوب است که از وجود آنها در جامعه وکالت استفاده کنیم ولی اینکه ما تنگ نظری کنیم و بگوییم که نباید آنها را به کار بگیریم یعنی یک تجربه به درد بخور در جامعه وکالت را از دست می دهیم ولی باید هزینه اش هم بپردازند و بخشی از حقوق بازنشستگی یا پاداش دریافتی شان را به صندوق حمایت از وکلا بدهند.

وی اضافه نمود: بر اساس آنالیز که اخیرا اسکودا نموده بود مشکل این است که در جامعه وکالت بیش از یک سوم وکلا بیکارند و علتش این است که 16 میلیون پرونده ای که رییس قوه قضاییه می گوید در قوه رسیدگی می گردد، اگر هر پرونده دو طرف داشته باشد این 16 میلیون پرونده یعنی 32 میلیون نفر که در سال به دادگستری مراجعه می نمایند ولی از این 32 میلیون نفر ، 500 هزار نفرشان با حضور وکیل نیست لذا این مشکل را باید حل کرد.

این وکیل دادگستری با طرح این ادعا که متاسفانه قوه قضاییه در مقابل وکلا موضع دارد، به انتقاد از لزوم انتخاب وکیل مورد تایید رییس قوه قضاییه در پرونده های امنیتی گفت: این وکیل که نمی خواهد از حقوق رییس قوه قضاییه دفاع کند که مورد تایید ایشان باشد.

وی اضافه نمود: قوه قضاییه در مقابل وکلا موضع دارد باوجود اینکه که 9/ 99 درصد قضات بازنشسته وکیل می شوند، بسیار جالب است که پشت میز تشکیلات قضایی هستند مقابل وکلایند و بعدها با حضور در کانون وکلا می خواهند پروانه وکالت بگیرند. جالب است که رییس دیوان عالی کشور وکیل دادگستری بوده است و تا دیروز که وکیل دادگستری بوده مقابل دادسرا بازرسی بدنی می گردیده ولی امروز گردیده رییس دیوان عالی. این مسایل باید حل گردد و گرنه مشکل کانون وکلا قضات بازنشسته نیست زیرا قضات بازنشسته اعتباری برای جامعه وکالت هستند.

علیزاده طباطبایی اضافه نمود: از طرفی هم در لایحه ای که قوه قضاییه داده بود گفته بود که اجبارا وکلا باید بعد از 30 سال بازنشسته بشوند در حالی که باید پرسید چگونه است که وکلا باید بعد از 30 سال بازنشسته شوند ولی قاضی بعد از 30 سال باید بیاید و وکیل گردد؟ این تبعیض ها باید برداشته گردد.

این وکیل دادگستری در سرانجام با بیان اینکه به کارگیری بازنشستگان در یکسری دستگاه های خدماتی درست و منطقی نیست، گفت: در جهان دولت و دستگاه های دولتی جایی هستند برای کارآموزی افراد که بروند و در بخش خصوصی کار نمایند. دستگاه های دولتی باید محلی برای تجربه اندوزی افراد باشد تا بعد از آن در بخش های خصوصی فعالیت نمایند. لذا همانطور که قضات بازنشسته می توانند بیایند وکالت نمایند برای بازنشستگان دیگر ارگان ها مثل وزارت نفت و وزارت صنعت و ... باید زمینه کار برایشان در بخش خصوصی فراهم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قضات هم حقوق بازنشستگی می گیرند هم پروانه وکالت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قضات هم حقوق بازنشستگی می گیرند هم پروانه وکالت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید